Pozor na internet

Je nesporné, že nám může internet prokazovat celou řadu dobrých nebo dokonce skvělých služeb. O tom už se mohl přesvědčit kdekdo z nás, a kdekdo z nás se o tom také třeba i nesčíslněkrát přesvědčil. Jenže to neznamená, že bychom měli jenom jásat nad jeho dokonalostí a nad tím, co nám tento může poskytnout. Je tu totiž nejenom to dobré, co kdekdo z nás ochotně využije, ale i to špatné, před čím bychom se určitě měli mít na pozoru.

Nezastírejme si skutečnost, že jsou i lidé, kteří působí na internetu s nekalými úmysly. A ti jsou ochotni kohokoliv poškodit, jenom když z toho něco budou mít. A ostražitost a bdělost jsou tu tedy jednoznačně na místě.

mobil a počítač

Co pro nás může představovat internet za rizika? Je toho – a to mi věřte – docela dost.

  • Může nám tu hrozit třeba i vydírání. Každý, kdo na nás něco ví nebo nás má nějakým způsobem v hrsti, může zatoužit z toho něco mít. Přičemž může jít o někoho nám blízkého stejně jako o někoho docela cizího. Je docela známé, že jsou oběťmi podobného vydírání třeba ti, kdo někomu poskytli své erotické fotografie nebo choulostivá videa. Kdekomu takovému hrozí, že jednoho dne dostane výhrůžku, že neučiní-li tak a tak, objeví se takové materiály na veřejnosti a oběť tak bude terčem veřejného posměchu a třeba nejen posměchu.
  • Totéž riziko tu je ale jak známo i v případě, kdy nekalý živel takové kompromitující materiály k dispozici nemá. Zřejmě i vám už někdy přišel nějaký ten e-mail, že jste byli na dálku nahráni přes webkameru a pokud nezaplatíte tolik a tolik ve virtuální měně, bude zle.
  • Podobně neblaze se pak může na leckom z nás podepsat třeba i kyberšikana, což je kapitola sama pro sebe. Jak snadno tak lze dostat leckoho do úzkých a třeba i do zcela bezvýchodné situace! Na dotyčného se z různých stran nakydá tolik špíny, že to nejenom zkazí náladu, ale klidně i dožene k sebevraždě.

tajemný hacker

A zla je na internetu daleko více. A proto s ním zacházejte opatrně. Abyste nedali lumpům zbytečně šanci.