Může být sběratelství výnosné?

Asi nikoho nepřekvapí, že sbírání nejrůznějších věcí je oblíbeným koníčkem mnoha lidí. Ti se samozřejmě odlišují v tom, na co konkrétně se zaměřuji. U některých to jsou klasické známky, u jiných zase různé kartičky či dokonce hračky z Kinder vajíček. Záleží jen na našem osobním vkusu. To je také důvod, proč je sběratelství tak rozšířené – prakticky každý si najde něco, co může sbírat. A ten pocit, když do své sbírky přidáváte vzácný nový kousek, je prakticky nenahraditelný.

 

ukládání známky do alba

 

Ovšem existují i jiné důvody, proč je tak populární. Je totiž jasné, že čím je daný předmět starší a vzácnější, tím vyšší je jeho hodnota. Proto mnoho lidí kupuje staré věci v naději, že nakonec zbohatnou, až její cena stoupne. Zdálo by se tedy, že se na tom dá docela slušně vydělat, avšak opak je pravdou. Většině z nás se něco takového rozhodně nepodaří. Jak je to možné? Jednoduše, chybí kapitál a znalost trhu, což má skutečně jen málokdo.

 

sbírání kamenů a minerálů

 

Problém totiž je, že i zde přichází určité věci do módy a zase z ní odchází. To znamená mimo jiné vyšší poptávku a tím i vyšší cenu. Ovšem pokud zájem opadne, cena klesne. Jako dlouhodobé investice jsou tedy tyto věci značně nespolehlivé. Další věcí, kterou je při počítání rozdílu hodnoty mezi nákupem a tím, kolik stojí dnes, zhodnotit, je inflace. Jednoduše řečeno, jedná se o poměrnou ztrátu hodnoty peněz, kdy si toho za stejnou částku koupíme méně. A právě inflace je jedním z důvodů letošního prudkého zdražování.

 

Abychom tedy zjistili, zda onen předmět skutečně získal na hodnotě, je potřeba to do výpočtu zahrnou. Podívat se, za kolik se přibližně prodává na e-bayi opravdu nestačí, pokud na prodeji chceme skutečně vydělat. Je však jasné, že pravý sběratel vzácný předmět ze své sbírky prodá jen málokdy, Přesto je to dobré vědět, neboť nikdy nevíte, kdy se dostanete do špatné finanční situace. A toto může být jedna zcesta, jak z toho ven.