Poslední přípravy před příchodem kojence

Zbývá vám již jen posledních pár dní do stanoveného termínu porodu? Cítíte se lehce nervózní, zda jste v rámci příprav na příchod nového člena rodiny na něco nezapomněla? Je to naprosto normální, že se cítíte lehce na pochybách a netrpělivá. Přesto pokud cítíte, že vás sužují přílišné obavy, je na čase se uklidnit, neboť i kdyby vám opravdu něco chybělo, není dnes žádný problém kteroukoliv potřebnou věc kdykoliv dokoupit.
pohlazení miminka.jpg

Opravdu jsem na nic nezapomněla?

Využijte těch několik dní, které máte strávit ještě jako těhotná, k tomu, že si v klidu vše projdete a zkontrolujete. Je totiž velmi důležité, abyste k porodu šla s klidnou hlavou a ne s obavami, že vám ve výbavičce něco chybí. Zde máte několik tipů na věci, které je třeba před porodem zařídit. Pokud si je již všechny můžete tzv. odfajfkovat, můžete jít klidně rodit hned, miminku totiž nic chybět nebude.
obrázky nad postýlkou.jpg

· Máte již vybraného pediatra?

Pro své miminko si vyberte budoucího dětského lékaře ještě v době, kdy budete v očekávání. Dobré je, když se po nějakém porozhlédnete ve svém blízkém okolí, pokud tedy bydlíte ve větším městě a máte na výběr. Zkontaktujte ho a zeptejte se ho, zda vezme Vaše miminko po narození do své péče. Pediatr by měl první návštěvu po porodu vykonat u vás doma.

· Připravili jste domácnost na svou nepřítomnost?

Pokud máte doma jen partnera či manžela, nemusíte s tím dělat až takové starosti. Jistě se o sebe dokáže těch pár dní, kdy budete v porodnici postarat. Jiné je to, pokud již máte další dítě či děti. Čím menší jsou, tím více, byste je i domácnost měla připravit na svou nepřítomnost. Musíte mít předem rozmyšlené, kdo se o ně postará a případně vytvořit alespoň stručný seznam instrukcí a harmonogram, podle kterého se bude pečující osoba orientovat. Velmi jim také usnadníte práci, pokud dopředu něco navaříte a jídlo zamrazíte. Tyto zásoby oceníte i po svém návratu z porodnice.

· miminko na břiše.jpg
Co byste měli mít připravené pro miminko?

Knihy, časopisy i internet jsou plné seznamů věcí, které byste měli miminku pořídit. Samozřejmě je můžete využít jako určitou inspiraci, ale určitě se jich nemusíte dogmaticky držet, neboť každá maminka i děťátko mají jiné potřeby. Bez čeho se ale určitě neobejdete, je kočárek, postýlka či kojenecké oblečení. Oblečení pro dítě musí být především pohodlné a praktické. Dejte přednost výrobkům z bavlny.