Podkladový hranol a prkna na terasu jako platná alternativa podlahové krytiny

Až vám bude firma chystat na terasu podkladové hranoly gardina.cz, rektifikační terče, distanční podložky a terasová prkna, na co byste se měli ptát, pokud dáte opravdu přednost dřevěné podlaze před kamennou dlažbou?

Jak dlouho podlaha vydrží i venku na dešti a sněhu – to záleží na tom, z jakého materiálu je zhotovena, a jakému dáte přednost. Nabízí se více možností, borová prkna sice krásně vypadají, ale po pěti až osmi letech budou zralá na výměnu. Pokud zvolíte sibiřský modřín, vydrží vám při správné pokládce a údržbě déle, než pětadvacet let. Exotické dřeviny vydrží ještě déle, jejich dřevo je velmi hutné a kompaktní, ale není to zadarmo.

nábytek na terase

Jak se udržuje – vše záleží na povrchové úpravě dřeva, ale obvykle stačí běžné úklidové prostředky. Pochopitelně byste si měli odpustit kyseliny, louhy a abrazivní média, jako je písek na nádobí, drátěné kartáče apod. Odolnější dřeviny však snesou i sníh, námrazu a přímé letní slunce. Informujte se u své firmy, jakou povrchovou úpravu dřeva vám nabídne, jaké jsou možnosti a rozdíly mezi nimi.

Jak je bezpečná pro děti a alergiky – dřevo by mělo být natolik bezpečné, že nebude mít žádný negativní vliv na osoby citlivé, alergické na jakékoli materiály. Děti si mohou bezpečně na prkenné podlaze hrát za jakéhokoli počasí, mohou si na ní sedat, lehnout, mohou se po ní procházet a pobíhat naboso.

terasa před domem

Nebude klouzat – podkluzování je nepříjemné zvláště za mokra na některých druzích dlažeb, ovšem pokud vhodně povrch prken ošetříte, nebude to podkluzovat ani za deště. Prkna mohou být opatřena protiskluznými drážkami, které odvádí vodu od povrchu a brání vzniku kaluží.

Jak se po ní chodí naboso – kameny na terase nejsou tolik lákavé k vyzutí z bot, zatímco s dřevěnou podlahou je to něco úplně jiného. Dřevo má minimální absorpční schopnost vstřebávat teplo ze slunečního záření, takže v létě je to ideální plocha pro chůzi bez bot. Když bude slunce pod mrakem, nebude vás to studit a slunce prkna na podlaze ani dostatečně nerozpálí, aby vás spálila.