Komu se nelení…

Každé jaro se příroda probouzí do nového života. Je krásné tento proces pozorovat, ale někdy jen koukání nestačí a je potřeba některým místům trochu v tom probouzení pomoci. Jedním z takových míst jetrávník. Ne, že by se bez naší pomoci domníval, že je stále zima a neprobudil se. Jestliže ale chceme mít náš zelený porost opravdu ukázkový, musíme mu trošku pomoci. První, co mu po zimě rozhodně prospěje, je vertikulace. Česky bychom tento proces mohli nazvat provzdušněním.
rosa na trávě

§  Provzdušnění se používá proto, aby nám tráva mohla zhoustnout a intenzivně růst.
§  Vedlejším produktem je odstranění nánosu plevele a mechu, který žádný zahrádkář na své zahradě rozhodně nevítá.
Vertikutátor nám do udusané země dostane dostatek vzduchu, vodu a potřebné živiny. Při volbě vhodného vertikulátoru je potřeba nejprve rozvážit, o jak velkou plochu se bude jednat.
o   Menší trávníkypostačí kultivovat elektrickým vertikulátorem. Jeho výhody:
–         tišší provoz
–         je skladnější
–         není tak náročný na údržbu.
o   Jestliže máme na údržbu větší plochy, usnadníme si práci vertikulátorem benzínovým. Ten má silnější motor a větší záběr. Sice je poměrně hlučný, ale práce s ním bude rychleji hotová.
řez trávníku

Není sekačka jako sekačka

Dalším pomocníkem, kterého budeme při péči o trávník potřebovat, je sekačka trávy. A opět vybíráme podle stejného kritéria – o jak velkou plochu se jedná. U větších zahrad určitě zvolíme sekačku na benzínový pohon. Nebudeme se muset zlobit s několika prodlužovačkami elektrického kabelu. A také odpadá nebezpečí, že bychom mohli posekat i ten zmíněný kabel. Při koupi sekačky je dobré poradit se s odborníkem v prodejně. Při jejím výběru totiž záleží i na tom, v jakém terénu bude používána. Jinou Vám doporučí, pokud máte svažitý terén a jinou při sekání sadu nebo zahrady s mnoha keři. Tak ať se Vám to stále zelená.