Jak vybrat správný obkladový kámen?

Každý z nás chce, aby jeho domov vypadal co nejlépe, a to jak zevnitř, tak zvenčí. Je tedy pochopitelné, že používáme nejrůznější prostředky k tomu, abychom jej co nejvíce zvelebili. A jednou z často používaných možností je použít na spodní část fasády domu obkladový kámen.

To má samozřejmě hned několik výhod. Tou první je fakt, že se mnohem snáze čistí. A to je důležité, neboť právě ve spodní části se shromažďuje nejvíce nečistot, jako jsou například zplodiny z automobilů nebo znečištění od lidí, jako jsou například graffiti.

obkladkamen4

Dále je zde fakt, že právě tato část je nejvíce namáhána otřesy, především z projíždějících automobilů. Ty mohou postupem času narušit statiku budovy a způsobit například praskliny, ale i jiné problémy.

Otázkou ovšem je, jaký typ kamene bychom měli vybrat. Koneckonců, ne každý druh se k tomuto účelu hodí. Aby bylo možné jej použít, je nutné, aby měl určité vlastnosti. Bez nich je totiž efekt nejen pouze estetický, ale i životnost je poměrně nižší. Jak tedy správně vybrat?

V první řadě je nutné, aby byl dostatečně pevný. Neměl by se snadno lámat, a to jak následkem nárazu, tak otřesů. To je důležité, aby mohl plnit svou funkci a dobře zpevnil onu stavbu.

obkladkamen1

Dále by měl být relativně snadno čistitelný. Je potřeba, aby se na něm špína jakéhokoliv druhu příliš nedržela, neboť jen tak ji bude možné snadno čistit bez jakéhokoliv broušení, pouze s běžnými čisticími prostředky. Ty by však neměly poškodit samotný kámen.

V neposlední řadě je pak důležitý i celkový vzhled, který by měl budovu vhodně doplňovat. Avšak, ačkoliv se to příliš nezdá, by neměl být při výběru tím hlavním faktorem. Mnohem důležitější jsou totiž ostatní služby, které nám poskytuje. To však neznamená, že by nemohl i dobře vypadat.

Vzhledem k výše uvedeného je jasné, že výběr se poměrně snižuje, a to ještě ani nezapočítáváme cenu. V současnosti jsou nejběžnějšími žula a břidlice, právě pro své vlastnosti. Jsou totiž zdaleka nejlepší.