Příjem ze zaměstnání

Peníze, peníze a zase jenom peníze. Kolem nich se prostě točí celý náš život, ať chceme nebo nechceme. Pro každého v uvozovkách běžného člověka je zřejmě nejdůležitější jeho příjem ze zaměstnání. Ten je však ponížený o různé daně a slevy, víte, o jaké se může jednat? A jak je to se superhrubou mzdou? Tím vším se budeme zabývat, začneme od začátku.

mladí lidé na schodech

Hledáte výpočet čisté mzdy?

Každý se chce dozvědět, kolik získá peněz z platu od zaměstnavatele, to je naprosto přirozené. Nejenom, že jsme zvědaví, kolik dělají různé srážky, odvody na sociálním a zdravotním, ale často na této veličině závisí celý náš život. To jak se bude vyvíjet, věci, které si můžeme a nemůžeme dovolit a především také to, jak vlastně budeme žít. Jedná se tedy o hodně důležitou sumu, kterou si každý potřebuje předem zjistit, například v případě, že přecházíte z jednoho zaměstnání do druhého. Člověk totiž neví, co může čekat a z hlavy se jen těžko dá narychlo vypočítat výsledek, když vám někdo řekne, že budete vydělávat dvacet, třicet, čtyřicet nebo padesát tisíc hrubého.

Od toho jsou zde výpočty a praktické kalkulačky. Ty nám ihned prozradí výsledek. Už si nemusíte dělat starosti s tím, kolik asi od budoucího zaměstnavatele dostanete, můžete to vědět přesně. Podobnou kalkulačku vyplníte velice snadno, stačí zadat výši hrubé měsíční mzdy, případně označit některá další políčka podle toho, jestli máte děti nebo jste invalidní a tak podobně. Vše najdete přehledně u výpočtu. Kalkulačka vám ihned sdělí, jaký bude výsledek.

lidé dav

Proč se stanovila a zrušila superhrubá mzda? Jaký má vlastně vliv na naši výplatu? Superhrubá mzda se skládá z naší hrubé mzdy, plus jsou k ní připočítány procenta ve výši:

  • 9 % z hrubé mzdy na zdravotní pojištění
  • 25% z hrubé mzdy na sociální pojištění

Tyto částky se přičtou k hrubé mzdě a vznikne superhrubá mzda. To jsou náklady zaměstnavatele, který je odvede za vás. Až posléze se odečítají náklady na sociální a zdravotní z vaší mzdy, které odvádíte vy samotní.

Superhrubá mzda je nyní dočasně zrušena, ale nikdo neví, jestli se opět brzy nevrátí, tak na to buďme připraveni.