Lední hokej

Jedná se o sport, který se hraje pouze na ledě. Hráči na bruslích dosahují někdy rychlosti až 200 km/h. Historie tohoto sportu sahá až do 19. století, přesněji do Kanady. Postupem času se rozšířil do celé Evropy. První zápas, který byl kdy odehrán se datuje 3. 3. 1875.
zamrzlé jezero
Hokej se hraje na tři třetiny. Všechny tyto třetiny jsou po 20 minutách. Hraje se na hřišti, kde proti sobě nastoupí šest hráčů z jednoho a druhého týmu. Cílem celé hry je vstřelit více gólů než soupeř. Hraje se s tvrdým kotoučem zvaný puk. Každý hráč musí mít hokejku a brusle. Jeden z těchto hráčů je brankář, který má za úkol bránit vstřelení gólů protihráčů. Zbylí hráči jsou rozděleni na útočníky a obránce. Ti jsou v poměru 3:2. Velmi často
se obměňuje celá pětice hráčů najednou. Nejdůležitější součástí hry je rozhodčí. Při hokeji bývají nejčastěji čtyři. Dva jsou hlavní a dva čároví.
V tomto sportu jsou tři zásadní pravidla a to: zakázané uvolnění, postavení mimo hru a vyhození puku mimo plochu. Pravidla našeho českého hokeje jsou stejná jako pravidla IIHF (Mezinárodní hokejová federace).
Co se jedná puku, ten má průměr zhruba 76 mm a výšku 25 mm. Váží kolem 160 g.
helma brankáře
Hřiště je ledová plocha, která má minimální plochu 56 x 26 m. Pro úpravu této plochy se používají rolby. Při práci tento stroj povrch nejprve seřízne a poté uhladí pomocí vrstvy vody.

Existuje mnoho hokejových lig a turnajů. Mezi nejznámější hokejové ligy se řadí například:
National Hockey League (NHL) – zde se zúčastňují týmy z Kanady a USA
Kontinentální hokejová liga (KHL) – zúčastňují se zde hlavně týmy z Východní Evropy
a Severní Asie
Euro Hockey Tour – zúčastňují se zde výběry z ČR, Finska, Ruska a Švédska
Hokejová liga mistrů – turnaj týmů z šesti evropských lig
a spoustu dalších…
hokejový brankář
V České republice je nejznámější Česká hokejová extraliga – nejvyšší soutěž, 1. národní hokejová liga nebo 2. národní hokejová liga.